כמה שנים אתם סובלים מפטרת הציפורניים?

צפייה בתוצאות

Loading ... Loading ...

הדבקה ישירה בפטרת הציפורן


כידוע ישנו מספר רב של גורמים אופציונאלים להתפתוח פטרת בקרב בני אדם, העיקריים שבהם הם: אי שמירה על היגיינה, טראומות לציפורן, מחלות שונות, טיפולים רפואיים, גנטיקה ועוד. בעוד חלקם הגדול מהגורמים הנ"ל אינם נחשבים שכיחים במיוחד, אחרים נחשבים לנפוצים מאוד. הדבקה ישירה, נחשבת לסיבה כגרום העיקרי להופעת פטרת הציפורן כאשר נוהגים לחלק אותה לשלושה סוגים: הדבקה גאופילית, הדבקה אנטרופופילית והדבקה זאופילית.

הדבקה זאופילית

הדבקה זאופילית הוא מונח מסווג להעברת פתוגנים בזמן מגע בבעלי חיים. הדבקה זאופילית נחשבת נדירה ולרוב גורמת להתפרצות פטרת עור ולא פטרת ציפורניים. חשוב לחזור ולציין כי הדבקה זאופילית כמעט ואינם נראים בחברה המערבית (לרבות ישראל). ילדים צעירים נוטים להיות רגישים יותר לסוג זה של העברת פתוגנים, מאחר והמערכת החיסונית שלהם לרוב עדיין אינה מפותחת דיה להדוף את הזיהום.

הדבקה אנטרופופילית

המושג הדבקה אנטרופופילית מציין העברה של פטרת ציפורניים בין בני אדם. גם סוג זה של הדבקה נחשב לנדיר מאוד (מקרים בודדים בשנה). חשוב לציין כי הסיכויים להידבקות בפטרת, לאחר מגע עם רקמה מזוהמת של אדם אחר, הם גבוהים, אך בפועל מרביתנו מודעים לסיכון ונמנעים ממגע שכזה.

הדבקה גאופילית

הדבקה הגאופילית נמנית עם הגורם השכיח ביותר להתפרציות פטרת ציפורניים בקרב בני אדם, לא רק מיתר ההדבקות הישירות, אלא מכלל המקרים של הופעת המחלה. הדבקה הגאופילית הוא למעה מינוח המשמש לתיאור העברת פתוגנים ממשטח ו/או חפצים מזוהמים לבני אדם, כאשר מרבית המקרים של הדבקה מסוג זה מתרחשים בעת הליכה יחפה במקומות ציבוריים ו/או על אדמה מזוהמת. גזיזת ציפורניים תדירה תוך שמירה על כללי הגיינה בסיסיים, מסייעים להמעיט בסיכון להידבק בפטרת בדרך זו, לפעמים גם במקרים בהם אנו אכן נחשפים ישירות לפתונים חיידקים.

נגישות


מתי עשית בפעם האחרונה בדיקה של התיק הביטוחי שלך? אופטימל ביטוח ופיננסים