כמה שנים אתם סובלים מפטרת הציפורניים?

צפייה בתוצאות

Loading ... Loading ...

פטריות ופטרת הציפורניים – היבט הסטטי ואבחון מוקדם


על מנת להבין פטריות ציפורנים וכיצד עלינו להילחם בהן עלינו להבין תחילה מה הם הפתוגנים הגורמים להן. פטריות על פי הגדרתן נחשבות לאורגניזם איקריוטי רקיב, שניזון מחומר אורגני מת או לחלופין אורגניזם איקיוטי טפילי שניזון מרקמות חיות. בשונה מצמחים פטריות מעכלות את המזון שלהן מחוץ לגופן ואינן נעזרות התהליך פוטוסינתזה. לאדם מוכרות למעלה ממאה אלף סוגים של פטריות, לרבות שמרים (כמו קנדידה) ועובשים, 150 מתוכן עלולות לגרום לתחלואה וזיהומים בקרב בני אדם.

פטריות ציפורנים

פטרת היא מחלה שעלולה להיגרם עקב שלוש גורמים עיקריות: טראומה לציפורן, העברת זיהום פטרייתי באופן ישיר ממקור מזוהם (לרבות רצפה או חפץ נגוע). במקרים מסוימים פטריות ציפורנים מתפתחות בעבקות תנאי לחות וחום ממושכים, כמו אלו הנמצאים בנעליים. סוקים רבים של פטריות ציפורניים נחשבות למדבקות מאוד וככלל, מומלץ להימנע מחשיפת עור חשוף לפטרת.

היבטים אסטטיים

לצד המפגע בריאותי שמהווה פטרת ציפורניים, יש להן השלכות אסטטיות רבות. הופעת פסין לבנים או כתמים שחורים על הציפורן, שינוי צבע הציפורנים ועיוותים בצורת הציפורנים הנגועות, הם תסמינים שכיחים ונפוצים של פטרת לסוגיה. לסימנים אלו עלולות להתלוות גם השפעות פסיכולגיות ובעיקרן בעיות הערכה עצמית בקרב ילדים ובני נוער.

אבחון בשלבים מוקדמים

ככל שפטרת תהה מתקדמת יותר הטיפול בה נוטה להיות מורכב וממושך יותר. לכן במקרה וקיים חשש לזיהום פטרייתי מומלץ לפנות לקבלת טיפול בהקדם אפשרי. הזנחה עלולה לגרום להדבקה של רקמות עור וציפורנים סמוכות, כאבים עזים, ריח רע ובמקרים מסוימים אף סיכון מערכות ואיברים פנימים בגוף (בעיקר במקרים של קנדידה). על פי הסטטיסטיקה פטרת הציפורניים נוטה להיות דבר ש"רץ במשפחה", הסבירות שבני בית ידבקו בפטרת, כאשר אחד כבר סובל ממנה היא גבוה מאוד.

נגישות


מתי עשית בפעם האחרונה בדיקה של התיק הביטוחי שלך? אופטימל ביטוח ופיננסים