כמה שנים אתם סובלים מפטרת הציפורניים?

צפייה בתוצאות

Loading ... Loading ...

פטריות ופטרת הציפורניים


על מנת להבין את בעיית פטרת הציפורניים עלינו להבין תחילה מה הן הפטריות הגורמות לזיהום שכזה. פטריות לפי הגדרתן הן אורגניזם איקריוטי רקיב (ניזון מחומר אורגני לא חיי) או טפילי (ניזון מרקמות חיות) המעכל את מזונו מחוץ לגופו. בעולם קיימים למעלה ממאה אלף סוגים של פטריות, לרבות שמרים ועובשים, שבעבר סווגו כצמחים אך אינם מהווים כאלה שכן הם אינם נעזרים בתהליך הפוטוסינתזה. הפטריות אוהבות סביבה לחה וקיימים 150 סוגי פטריות העלולים לגרום לתחלואה בקרב בני אדם לרבות פטרת הציפורניים.

פטרת הציפורניים

פטרת הציפורניים הינה מחלה שנגרמת משלוש סיבות עיקריות: טראומה (מכה) לציפורן, זיהום כתוצאה מחתך או מהעברת הזיהום ממקור אחר (אדמה, בעל חיים ובני אדם). בנוסף יכולה פטרת הציפורניים להתפתח עקב תנאי לחות ממושכים בהם נמצאת הציפורן. סוגים מסוימים של פטרת הציפורניים יכולים להיות מדבקים מאוד, לעבור מאדם לאדם ואף להתפשט מציפורן לרקמות עור.

היבטים אסטטיים

בנוסף להיותה מפגע בריאותי (לפעמים חמור), מהווה פטרת הציפורניים מפגע אסטטי חמור ובנוסף לעיוות צורת הציפורן ושינוי הצבע שלה, עלולות פטריות הציפורניים לגרום לכאבים עזים (במקרים חמורים) ולריח רע. פעמים רבות אנו מבחינים שנדבקנו רק כאשר צבעה או צורתה של הציפורן משתנה.

אבחון בשלבים מוקדמים

פטרת ציפורניים נוטה להיות מורכבת יותר ומסובכת יותר לטיפול עם התקדמות המחלה. לאלו החוששים כי נדבקו בזיהום פטרייתי, מומלץ להתחיל לטפל בבעיה ללא דיחוי על מנת למנוע ככל האפשר את התפשטות המחלה לציפורניים אחרות או לחלופין, לבני אדם. הסטטיסטיקה מראה כי פטרת הציפורניים נוטה להיות דבר ש"רץ במשפחה" בעיקר בגלל הזנחה מצד הלוקים בזיהום. על אף ששכיחותה של פטרת הציפורניים עולה עם הגיל, הסיכויים כי ילדים עלולים להדבק בה בגלל בני הבית הבוגרים יותר גבוהים.

מגוון טיפולים

היום מציעה הרפואה מגוון רב יותר של טיפולים למניעה והשמדת פטרת הציפורניים , מרבית הטיפולים הם חיצוניים ואינם פולשניים, אם כי קיימים מצבים חריפים של פטרת הציפורניים שמצריכים נטילת כדורים או עקירה/המסה של הציפורן על מנת למגר את התופעה. טיפולי לייזר הינם הטיפולים החדשניים ביותר המוצעים לפתרון בעיית פטרת הציפורניים.

נגישות


מתי עשית בפעם האחרונה בדיקה של התיק הביטוחי שלך? אופטימל ביטוח ופיננסים