כמה שנים אתם סובלים מפטרת הציפורניים?

צפייה בתוצאות

Loading ... Loading ...

פטרת הציפורניים – גורמים והשלכות


פטרת ציפרוניים מוכרת כמחלת הציפורניים השכיחה ביותר. הזיהומים הפטרייטים ידועים כעקשנים ובעיתיים להסרה, כאשר על מנת להבין מהי פטרת הציפורניים, עלינו להבין תחילה אילו פטריות גורמות להתפרצות המחלה. על פי הגדרתן המילונית פטריות הן למעשה אורגניזם איקריוטי רקיב שניזון מחומרים אורגנים מתים או לחלופין יצור טפילי הניזון מרקמות חיות. בשונה מצמחים, פטריות מעכלות את מזונן מחוץ לגופן ואינן נעזרות בתהליך פוטוסינטזה על מנת ליצר את המזון שלהם. בעולם קיימים למעלה ממאה אלף סוגים מסווגים של פטריות, מרביתן הן שמרים ועובשים. מתוך כל סוגי הפטריות הקיימות, 150 סוגים בלבד עלולים לגרום לזיהומים תחלואה בקרב בני אדם, לרבות פטרת ציפורניים.

מהי פטרת הציפורניים ?

פטרת הציפורניים הינה מחלה פטרייטית העלולה להתפתח בשלושה מקרים עיקריים:

  1. טרומה לציפורניים, כמו לחץ ממושך, מכות חוזרות ונשנות.
  2. תנאים סביבתיים, כמו הימצאותן של הציפורניים בתנאי לחות ו/או רטיבות שעות ארוכות ורצופות באופן תדיר.
  3. הדבקה ישירה – מגע פיזי בעור חשוף במשטחים מזוהמים, מגע עם בעלי חיים נגועים (נדיר), מגע ברגמת גו מזוהמת של אדם אחר (גם מקרה זה אינו שכיח במיוחד).

משלושת המצבים הנ"ל, הידבקות ישירה נחשבת כאחראית למרבית מקרי ההדבקות של פטרת הציפורניים, כאשר זו לרוב נעית בעקבות הליכה יחפה במקומות ציבוריים, כמו מלתחות משותפות.

חשיבותו של אבחון וטיפול מוקדם

כידוע, פטרת מהווה מחלה עיקשית מאוד וזמן הטיפול בה נוטה להיות ארוך ומיגע. ככל שהתחלת הטיפול נעשית בשלבים מוקדמים יותר של המחלה, זמן הטיפול להשמדת הפטרת יהיה קצר יותר. בנוסף, פטרת ציפורניים במצב מתקדם נוטה לגרום לכאבים וחוסר נוחות, על כן מומלץ לעשות כל שניתן על מנת לטפל בזיהום הפטרייתי בשלביו המוקדמים.

היבטים רגשיים ואסטטים

לצד ההביטים הרפואיים הברורים מאיליהם, פטרת הציפורניים עלולה להוות, במיוחד בשלביה המתקדמים,  מפגע אסטטי חמורים. לאלו, כאשר הם מופיע בקרב ילדים ובני נוער, יש משמעויות רגשיות בעל משקל רק, שכן הם פוגעים בביטחון העצמי של הילד בתקופה הרגישה ביותר בחייו.

נגישות


מתי עשית בפעם האחרונה בדיקה של התיק הביטוחי שלך? אופטימל ביטוח ופיננסים