כמה שנים אתם סובלים מפטרת הציפורניים?

צפייה בתוצאות

Loading ... Loading ...

פטרת ציפורניים, פטרת הציפורניים


פטרת הציפורניים היא זיהום מסוג פטרייתי טפילי בציפורני הרגלים או הידיים. שכיחותה של פטרת הציפורניים עולה עם הגיל והיא נוחה להתפתח על ציפורניים של אנשים בעלי מערכת חיסונית חלשה. בנוסף להיותה מפגע בריאותי, פטרת ציפורניים קשה עלולה לעוות את צורת הציפורן, לשנות את צבעה ועל כן להוות גם מפגע אסטטי. סוגים מסוימים של פטרת הציפורן מלווים בריח רע וכאבים. הפטרת פעמים רבות מדבקת ויכולה לעבור לאדם מאדם אחר, מאדמה מזוהמת או מבעלי חיים, בנוסף לאלו קיימים סוגי פטרת ציפורניים המתפתחים לבד עקב טראומה לציפורן (לחץ ממושך מכות) או תנאי לחות ממושכים .  הפטרת לא נוטה לעבור לבד וללא טיפול הולם סביר להניח כי הציפורניים יישארו נגועות ואף ידביקו אחרים.

קבוצות הפטריות האחראיות

פטרת ציפורניים תתפתח לרוב על ידי פטריות מ3 קבוצות:

  1. פטרת העור מורכבת מסוגים שונים של פטריות, כאשר פטרת עור חיידקית עלולה להתפתח תחילה בכף הרגל ולהתפשט מכף הרגל עד הופעת פטרת ציפורניים . במקרים מסוימים ההליך הוא הפוך כאשר פטרת ציפורניים הנושאת חיידקים עלולה אף לעבור ולהדביק רקמות עור בסביבתה.
  2. שמרים
  3. עובשים

סיווג הפטרייה האחראית לזיהום נבדק על ידי לקיחת דגימה מהציפורן ובדיקת התרבית שלה תחת מיקרוסקופ או לחלופין על ידי תגובת פטרת הציפורניים לסוגי טיפול שונים.

כיצד ניתן לדעת אם יש לי פטרת

תסמיניה של מחלת פטרת ציפורניים משתנים לפי סוג הפטרייה. על פי רוב פטרת ציפורניים קלה תלווה בכתמים שחורים, פסים לבנים, עיבוי קל של הציפורן. במקרים קשים יותר של פטרת הציפורניים צבע הציפורניים ישנה ללבן או צהוב עכור, הן יתעבו וצורתן תתעוות כמו כן הציפורן תתנתק מבסיסה ותתרומם. בשלבים מתקדמים של פטרת ציפורניים ניתן להבחין גם בריח רע.

סוגי טיפולים

טיפולי פטרת ציפורניים מתחלקים לשלושה סוגים עיקריים: טיפול המבוסס על קרמים, לקים וטיפות, טיפול מערכתי המבוסס על כדורים וטיפולים המבוססים על המסתה או עקירתה של הציפורן הנגועה. טרם התחלת טיפול יש לברר את סוגה של פטרת הציפורניים וסוג הפטרייה או החיידקים האחראים לה ורק לאחר מכן להתאים טיפול אידיאלי לפיהם.

טיפולי לייזר

בנוסף לשלושת סוגי הטיפול העיקריים ניתן למצוא כיום גם טיפולי לייזר להשמדת פטרת הציפורניים. טיפולי לייזר משתמשים בספקטרום של אור בתחומי האינפרא אדום המשמיד בהצלחה את האזורים הנגועים ואת החיידקים הגורמים לפטרת. יתרונו הבולט של הלייזר הוא יכולת ההגעה שלו למקומות בעלי גישה מוגבלת בקלות (בסיס הציפורן).

זמני הטיפול

זמני הטיפול בפטרת משתנים לפי סוג הטיפול ובסוג פטרת הציפורניים. על פי רוב משך הטיפול אורך 6 – 9 חודשים. מאחר ומרבית סוגי הטיפול מצריכים התחדשות מלאה של הציפורן זמן הטיפול מותנה  בקצב צמיחתה של הציפורן. טיפולי לייזר נוטים להיות קצרים יותר, אם כי במקרים של פגיעה אסטטית חמורה שיקום מראה הציפורן תלוי אך ורק בקצב צמיחתה.

נגישות


מתי עשית בפעם האחרונה בדיקה של התיק הביטוחי שלך? אופטימל ביטוח ופיננסים