כמה שנים אתם סובלים מפטרת הציפורניים?

צפייה בתוצאות

Loading ... Loading ...

פטרת ציפורניים


פטרת ציפורניים, לרבות כזו הנגרמת עקב התפרצות קנדידה, מופיעה בקרב  6% – 8% מאוכלוסייתו הבוגרת של העולם המערבי (לרבות ישראל). שכיחותה הגבוהה של פטרת הציפורניים לנוכח התקדמותה, מעוררת ההשתאות, של הרפואה והטכנולוגיה הרפואית בשנים האחרונות, נתונים אלו רחוקים מלהיות אידיאלים. למעשה פטרת ציפורניים נחשבת כבר שנים למחלת הציפוניים הנפוצה ביותר.  על מנת להבין כיצד להילחם ביעילות נגד תופעה זו עלינו להבין ראשית מהם הגורמים להופעתה.

המערכת האוטואימונית

כידוע המערכת החיסונית, מהווה את הכלי היעיל ביותר של הגוף להדיפה ומלחמה במגוון פולשים וטיפילים. הגוף האנשוי לכשעצמו, מהווה סביבת גידול אידיאלית למגוון אדיר של פטריות (לרבות קנדיד), טפילים, חיידקים ומיקרואורגניזמים נוספים.  למעה יעילותה של מערכת החיסון היא כל כך גבוהה, שבכל רגע נתון הגוף הודף בהצלחה מגוון רחב של מיקרואורגניזמים כנ"ל מבלי שנרגיש בכך. היחלשותה של מערכת החיסון, האופיינית כל כך לקצב החיים המודרני, מעלה באופן דרסטי את הסיכון להיווצרות של פתרת ציפורניים כתוצאה מפתוגנים שונים (קנדידה, פטרת העור החיידקית וכיו"ב).

הדבקה ישירה (פתוגנים חיידקיים)

המקרים השכיחים ביותר של הופעת פטרת ציפורניים, נובעים כתוצאה מהדבקה ישירה. אמצעי העברה זה של פטרת ציפורניים מתרחש לרוב בעת דריכה ברגליים יחפות במקומות ציבוריים שונים (לרבות מקלחו משותפות בחדרי כושרי ובבריכות). פטרת בעלת פתוגנים חיידקיים, לא רק שנחשבת למדבקת מאוד, אלא גם נוטה להיות מורכבת מאוד לטיפול ובעלת תסמינים קשים ומעיקים במיוחד.

גורמים סביבתיים שונים

לצד הידבקות ישירה בעלת פתוגנים חיידיקיים, היחלשות של המערכת האוטואימונית והתפרצות של קנדידה, ישנם מגוון מקרים של היווצרות פטרת ציפורניים עקב קיומם של מספר תנאי חיוניים להיווצרותם. לדוגמא תנאי לחות וחום שנחשבים לאידיאלים עבור פטריות, הם תנאים שלרוב מתקיימים בנעליים. איוורור הרגליים והנעליים באופן תדיר (לפחות אחד ליום) ופיזור טלק בנעליים, מסייעים להרחיק מגוון רחב של טפילים מהנעליים ומהרגליים.

נגישות


מתי עשית בפעם האחרונה בדיקה של התיק הביטוחי שלך? אופטימל ביטוח ופיננסים