כמה שנים אתם סובלים מפטרת הציפורניים?

צפייה בתוצאות

Loading ... Loading ...

גורמי הפטרת וטיפול בה


פטריות בציפורניים הן למעשה זיהום פטרייתי שכיח, שמהווה במחצית מכלל מחלות הציפורניים. פטרת עלולה להיגרם עקב מחלות שונות, כשלים חיסונים ועוד מגוון רחב של גורמים שונים, אך בפועל מרבית המקרים של היווצרות פטריות בציפורנים קשורים למגע ישיר בפתוגנים שלהן. בעגה המקצועית מקרים אלו מכונים הדבקה ישירה. ככלל, פטרת בציפורני הרגלים שכיחה יותר מתופעה דומה בציפורני הידיים. בעולם המערבי ובישראל הטריכופיטין רוברום הוא הפותגן העיקרי להיווצרות של פטריות ציפורניים והוא אחראי לכ- 98 אחוזים מכלל מקרי הפטרת.

סיכון גבוהה

ציפורנים לאחר טראומה, נוטות להיות רגישות יותר לפטרת, כמו גם ציפורניהם של אנשים הסובלים מחוסר אימוני כתוצאה ממחלה כלשהי (סוכרת, מחלות כלי דם, פסוריאזיס וכיו"ב) או טיפולים ססיטמים כמו סטרואידים, כימותרפיה, גלולות למניעת הריון ואנטיביוטיקה.

דרכי הדבקות

פטריות ציפורניים עלולות להיגרם במגוון רחב של מקרים על ידי מספר פתוגנים שונים. בין הפתוגנים השכיחים ניתן למצוא את פטרת העור החיידקית, עובש ושמרים (קנדידה). במספר לא מבוטל של מקרים פטריות ציפורנים נוצרות העקבות התרבות קנדידה והתפשטותה בגוף, הקנדידה נוטה לתקוף מספר מערכות אויברים פנימים בגוף ולכן הטיפול בה מורכב יותר מפטרת חיצונית שטחית.

טיפולים להשמדת פטריות בציפורנים כוללים:

  1. טיפולים טופיקלים (שטחיים), המתבססים על טיפול נקודתי באזור הנגוע וסביבתו הקרובה. טיפולי םאלו על פי רוב יעשו בעזרת תכשירים משחתיים אנטי פטרתיים.
  1. טיפולים סיסטמים, הם למעדה טיפולים מערכתיים. טיפולים אלו מבוססים על כדורים (לנטילה בבליעה) ועלולים לגרום לתופעות לוואי זמניות. טיפולים מערכתיים אופייניים להסרת פטריות ציפורנים שנגרמות עקב קנדידה.
  1. טיפולים כימים ( פיזיקאלים ). טיפולים אלו מבוססים על הסרת ציפורניים נגועות או חלקים מהן על ידי שממיסים את הציפורן או לחלופין, הסרת ציפורנים נגועות על ידי שיופן הציפורניים.
  1. טיפולים פוטודימי הם טיפולים המבוצעים על ידי הקרנות אור על ציפורנים נגועות לאחר שאלו עברו טיפול כימי.
  1. טיפולי לייזר מזכירים מאת הטיפול הפוטודימי, אך לרוב אינם מצריכים טיפול כימי מקדים. טיפולי פטרת בלייזר הם החדשים ביותר ונחשבים כיום לטיפולים המתקדמים והיעילים ביותר להסרת פטריות ציפורנים.
  1. לצד הטיפולים הנ"ל, ישנו מספר רב של טיפולים יעילים בני הרפואה האלטרנטיבית. טיפולים אלו כוללים שימוש בתמציות צמחים טבעיות, דיקור סיני, טיפולים תזונתיים ועוד.
נגישות


מתי עשית בפעם האחרונה בדיקה של התיק הביטוחי שלך? אופטימל ביטוח ופיננסים